Skip to main content

Klepet ob ročnih delih prihaja v Skupko!

Pomlad prinaša svežo energijo, nove začetke in priložnosti za ustvarjanje! Če rada ustvarjaš z rokami, te vabimo, da se nam pridružiš na prav posebnem druženju – klepetu ob ročnih delih, kjer bomo enkrat mesečno spoznavali različne tehnike, ne samo klepetanja, temveč tudi ročnih del. 🙂

Ideja je, da se vsako prvo soboto v mesecu dobimo ljubiteljice kave, čaja, ročnih del in klepetanja in skupaj ustvarjamo, se povezujemo, družimo in spoznavamo. Si predajamo znanje in osvajamo nove veščine.

Ročna dela, kot so pletenje, kvačkanje, šivanje, risanje, modeliranje, obdelava lesa in podobne aktivnosti, niso le način ustvarjalnega izražanja, temveč imajo tudi številne pozitivne učinke na delovanje možganov, duševno zdravje in splošno dobro počutje.

Ročne spretnosti spodbujajo delovanje možganov na več načinov:
*Izboljšujejo fino motoriko in koordinacijo – natančni gibi prstov pri šivanju ali rezbarjenju aktivirajo senzorično-motorične povezave v možganih, kar prispeva k boljšemu nadzoru gibanja.
*Spodbujajo nevroplastičnost – pri učenju novih spretnosti možgani oblikujejo nove nevronske povezave, kar povečuje njihovo prožnost in sposobnost prilagajanja.
*Okrepijo koncentracijo in pozornost – ročne aktivnosti zahtevajo osredotočenost, kar krepi sposobnost dolgotrajne pozornosti.

Redna vključitev v ustvarjalne ročne dejavnosti prinaša številne koristi za duševno zdravje:
*Zmanjšujejo stres in tesnobo – ritmično izvajanje ponavljajočih se gibov pri pletenju ali barvanju ima pomirjujoč učinek, podoben meditaciji.
*Povečujejo občutek zadovoljstva – dokončanje projekta prinaša občutek dosežka in ponosa, kar dviguje samozavest.
*Podpirajo duševno zdravje – ustvarjalno izražanje omogoča, da predelamo čustva, zmanjšamo negativne misli in usmerimo pozornost na pozitivno dejavnost.
*Omogočajo druženje – sodelovanje v delavnicah ali ročnih skupinah spodbuja socialne vezi, ki so ključne za duševno zdravje.

Ročne dejavnosti ne vplivajo le na možgane in psiho, temveč tudi na splošno kakovost življenja:
*Spodbujajo kreativnost in inovativno razmišljanje – iskanje novih rešitev in eksperimentiranje z materiali povečuje ustvarjalni potencial.
*Pomagajo pri sprostitvi in umirjanju misli – osredotočenost na trenutni trenutek zmanjšuje ruminacijo (prekomerno premlevanje težav).
*Učijo potrpežljivosti in vztrajnosti – postopni napredek pri ročnih delih krepi sposobnost soočanja z izzivi v vsakdanjem življenju.

Danes, ko nas obkrožajo digitalne vsebine in hitri tempo življenja, ročna dela ponujajo naraven način sprostitve in krepitve možganov. Ne glede na to, ali gre za pletenje, lončarjenje ali obdelavo lesa, lahko te aktivnosti bistveno izboljšajo naše duševno zdravje, koncentracijo in splošno kakovost življenja.

Če še nimaš svoje najljubše ročne dejavnosti, pridi na klepet ob ročnih delih v Skupnostno kavarno in Knjižnico reči in mogoče jo odkriješ! 🙂

Leave a Reply

skupnostna.kavarna@gmail.com